|
|
||||||||
OTTAWA DISTRICT BADMINTON ASSOCIATION (ODBA) | |||||||||
2008 ODBA Pre-Christmas Jr Tournament (12-13-14 décembre 2008) | |||||||||
Results / Résultats | |||||||||
Congratulations to the top 4 athletes in each age category & event. / Félicitations aux 4 athlètes en premières positions de chaque catégorie d'âge & épreuve. | |||||||||
BOYS SINGLES | GIRLS SINGLES | BOYS DOUBLES | GIRLS DOUBLES | MIXED DOUBLES | |||||
U10 | |||||||||
GOLD | Marcis Upitis | Kora Upitis | |||||||
SILVER | Christopher Loo | Manal Abdussamad | |||||||
BRONZE | Francis Coulombe | ||||||||
U12 | U10 & U12 combined | U10 & U12 combined | U10 & U12 combined | ||||||
GOLD | Kevin Cheng | Claudie Coulombe | Kevin Cheng & Justin Huang | Claudie Coulombe & Chyna Liu | Chyna Liu & Ipellie Foo | ||||
SILVER | Justin Huang | Jodie Anderson | Ipellie Foo & Richard Tran | Jodie Anderson & Emillie Roth | Kora & Marcis Upitis | ||||
BRONZE | Ipellie Foo | Chyna Liu | Marcis Upitis & Simon Larose | Tina Ferreira & Holly-Li Levesque | Holly-Li Levesque & Justin Huang | ||||
4th | Richard Tran | Emilie Roth | Anubhav Srivastava & Agastya Kalra | Grace Stanley Michaud & Sarah Jackson | Tina Ferreira & Francis Coulombe | ||||
U14 | |||||||||
GOLD | Kartikay Tyagi | Sashini Senarath | Austin Flannigan & Kartikay Tyagi | Maya Chrisostomo & Sashini Senarath | Nayaelah Abdussamad & Kartikay Tyagi | ||||
SILVER | Austin Flannigan | Nayaelah Abdussamad | Alex Chao & Chuheng Xing | Isabelle Beaudry & Nayaelah Abdussamad | Clara Fu & Alex Chao | ||||
BRONZE | Alex Chao | Clara Fu | Raymond Wang & Giulian de la Merced | Laura MacDonald & Maddy Grey | Sashini Senarath & Raymond Wang | ||||
4th | Chuheng Xing | Anne Wu | Chestan Tam & Jason Xu | Isabelle Beaudry & Chuheng Xing | |||||
U16 | |||||||||
GOLD | Liam Woodside | Alicia Pan | Manuel Asistores & Samy Coulombe | Danielle Cantal & Alicia Pan | Danielle Cantal & Liam Woodside | ||||
SILVER | Austin Flannigan | Danielle Cantal | Gabriel Chauvin & Alexandre Lalonde | Arielle Beaudry & Chinue de la Merced | Alicia Pan & Derek Chiu | ||||
BRONZE | Kartikay Tyagi | Dominique Lalonde | Josh Renaud & Arseny Shestakov | Dominique Lalonde & Anne Wu | Chinue & Giulian de la Merced | ||||
4th | Samy Coulombe | Julie Landriault | Brencis Upitis & Assaad Zaghrini | Vivian Pham & Ellen Fu | Dominique Lalonde & Gabriel Chauvin | ||||
U19 | No event | ||||||||
GOLD | Kevin Cao | Jenna Flannigan | Kevin Tseng & Stephane Schryer | Cathy Chiu & Kevin Cao | |||||
SILVER | Kevin Tseng | Cathy Chiu | Michael Sullivan & Kyle Cantal | Courtney Leung & Kyle Cantal | |||||
BRONZE | Kyle Cantal | Yvonne Fu | Dan Nguyen & Kevin Cao | Yvonne Fu & William Chan | |||||
4th | Michael Sullivan | William Trinh & Derek Chiu | Jinny Son & Stephane Schryer | ||||||
Special salute to U14
Triple Crown Winners: Kartikay Tyagi Une mention spéciale au triple médaillé: |
|||||||||
On behalf of the ODBA I would like to thank all clubs who supported this event: | Blackburn Hamlet Badminton Club | ||||||||
Au nom de L'ODBA , nous aimerions remercier les clubs suivants pour leur appui lors de ce tournoi: | Capital Badminton Club | ||||||||
Club de badminton L'Escale | |||||||||
Club de badminton de Vars | |||||||||
Colonel By Secondary School | |||||||||
Cornwall Badminton Club | |||||||||
Deep River Badminton Club | |||||||||
Earl of March Secondary School | |||||||||
École Le Sommet | |||||||||
École secondaire de Hawkesbury | |||||||||
École élémentaire Jean-Robert Gauthier | |||||||||
Hintonburgh Badminton Club | |||||||||
Kanata Junior Badminton Club | |||||||||
Lisgar Secondary School | |||||||||
RA Center | |||||||||
Soong Badminton Academy | |||||||||
Turnbull School | |||||||||
A special thanks to Black Knight for sponsoring this tournament. They provided us with some awesome prizes. | |||||||||
Un merci bien spécial à Black Knight pour avoir commandité ce tournoi. BK nous a fourni de très beaux prix. | |||||||||